16 сiчня 2018
ДЕРЖАВНА КРИМІНАЛЬНО-ВИКОНАВЧА
СЛУЖБА УКРАЇНИ
01001, м. Київ, вул. Городецького 13
Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2016 р. № 697-р "Питання Міністерства юстиції" Державна пенітенціарна служби України як центральний орган виконавчої влади з 30 вересня цього року припиняє виконання покладених на її функцій і повноважень з передачею їх до Міністерства юстиції України (постанова Кабінету Міністрів України від 18 травня 2016 р. № 343 "Деякі питання оптимізації діяльності центральних органів виконавчої влади системи юстиції").
08.04.2014
Державна пенітенціарна служба України

Про причини смертності засуджених і ув’язнених у пенітенціарних установах та слідчих ізоляторах

У засобах масової інформації було опубліковано кілька матеріалів, в яких лише частково висвітлено стан справ із захворюваністю та смертністю засуджених та осіб, які перебувають в місцях позбавлення волі, що належать до сфери управління Державної пенітенціарної служби України (далі – ДПтС України). З метою об’єктивного інформування суспільства про реальні тенденції та причини смертності зазначеної категорії людей повідомляємо наступне.

Удосконалення нормативно-правової бази у сфері охорони здоров'я, а також покращення надання медичної допомоги в закладах і установах, що належать до сфери діяльності ДПтС України, - були пріоритетними напрямками діяльності департаменту охорони здоров'я та медико-санітарного забезпечення ДПтС України у 2013 році. Робота з цих питань триває й сьогодні.

В цілому забезпечено своєчасне обстеження осіб, які потрапляють в слідчі ізолятори та установи виконання покарань, проводиться діагностика захворювань із залученням незалежних лікарів та створюються умови для реалізації права засуджених і ув’язнених на одержання відповідної допомоги в умовах стаціонарного лікування за місцем відбування покарання або в закладах охорони здоров’я, підпорядкованих МОЗ України.

Зокрема, протягом 2013 року в лікарняних закладах Державної кримінально-виконавчої служби України було проліковано 21 545 осіб, з них: у спеціалізованих туберкульозних лікарнях – 4 814 осіб, у багатопрофільних лікарнях - 16 731 особа.

Для порівняння: у 2012 році кількість пролікованих осіб складала 23 271 (багатопрофільні лікарні - 18 410, спеціалізовані туберкульозні — 4861 особа); у 2011 році кількість пролікованих осіб - 22 973 (багатопрофільні лікарні — 18 312, спеціалізовані туберкульозні - 4661); 2010-му - проліковано 23 444 осіб (багатопрофільні лікарні - 18 755, спеціалізовані туберкульозні - 4689).

Протягом минулого року у лікарняних закладах Державної кримінально-виконавчої служби проведено 2287 оперативних втручань (у 2012 році - 2682 операції, у 2011 році - 2700).

Станом на 01 січня 2014 року на диспансерному обліку з причин захворювань перебувало 38 856 осіб, з них: у слідчих ізоляторах – 6 102, в установах виконання покарань – 32 754 засуджених.

На даний час у закладах відомства впроваджується Загальнодержавна цільова програма протидії захворюванню на туберкульоз на 2012 - 2016 роки. У минулому році завершено виконання «Загальнодержавної програми забезпечення профілактики ВІЛ-інфекції, лікування, догляду та підтримки ВІЛ-інфікованих і хворих на СНІД на 2009-2013 роки», яка була профінансована державою лише на 19,4% від запланованої для ДПтС України суми.

Незважаючи на суттєве недофінансування, закладами охорони здоров'я ДПтС України за сприяння Всеукраїнської благодійної організації «Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІДом» були виконані всі індикатори зазначеної Програми.

Разом з тим, у минулому році в установах відомства померло 912 осіб (слідчих ізоляторах – 144 особи, установах виконання покарань – 309 засуджених).

Серед причин, від яких померли особи, узяті під варту (трималися в СІЗО), І місце займає СНІД, від якого померло 43 людини або 29,9% від загальної кількості померлих. При цьому 88% таких хворих померло після госпіталізації в заклади МОЗ України.

Більшість людей цієї категорії - наркозалежні особи або такі, які раніше вживали внутрішньовенні наркотики. Ці особи прибували до СІЗО вже перебуваючи на обліку в Центрах СНІДу або у яких (лише під час обстеження після прибуття в СІЗО) було виявлено відповідне захворювання в термінальній стадії.

ІІ місце посідають захворювання серцево-судинної системи – 32 летальні випадки або 22,2% від загальної кількості померлих осіб, узятих під варту. З них 88% померло від гострих випадків (гостра серцево-судинна недостатність) безпосередньо в СІЗО.

Довідково: За даними МОЗ України від хвороб системи кровообігу в державі помирає десять осіб на 1000 населення України. Водночас у СІЗО від гострих випадків порушення кровообігу померло всього 1,5 особи на 1000 ув’язнених. В умовах слідчих ізоляторів основним провокуючим фактором виникнення цих смертей є стрес від обмеження свободи та слідчо-судових дій.

ІІІ місце – причини, не пов’язані із захворюваннями (суїциди, членоушкодження, травми, злочини, гострі отруєння тощо). У загальній градації це 15,3% або 22 особи, при цьому 23% з них померло після термінової госпіталізації до закладів охорони здоров’я.

Аналіз смертності від захворювань за віковими категоріями у СІЗО свідчить, що безпосередньо в установах серед померлих:

- 5% осіб вікової категорії 18-25 років, причому половина з них - від ускладнення хронічного захворювання,

- 26% – категорії 25- 35 років, з них 80% - від ускладнень хронічних захворювань,

- 26% – категорії 35 - 45 років, з них від ускладнень хронічних захворювань - 85%,

- 43% – старші за 45 років, які померли від хронічних захворювань.

Серед причин, від яких померли засуджені в установах виконання покарань різних рівнів безпеки,

І місце займають захворювання серцево-судинної системи – 109 осіб або 35,3% від загальної кількості померлих, при цьому 76% померло внаслідок гострих випадків (гостра серцево-судинна недостатність, гостра коронарна недостатність);

ІІ місце - причини, не пов’язані із захворюваннями (суїциди, травми, злочини, гострі отруєння) – 88 засуджених або 28,4% від загальної кількості померлих. 16% з них померло після термінової госпіталізації до закладів охорони здоров’я;

ІІІ місце – захворювання центральної нервової системи (гострі порушення мозкового кровообігу) –39 осіб або 12,6%, з яких 82% померло в лікувальних закладах МОЗ України.

Аналіз смертності від захворювань за віковими категоріями в установах виконання покарань свідчить, що безпосередньо в установах померло:

- 2% осіб вікової категорії 18-25 років, які перебували на диспансерному обліку з тяжкими хронічними захворюваннями,

- 13% – категорії 25 - 35 років, з них від ускладнень хронічних захворювань померло 68%,

- 27% – категорії 35 - 45 років, з них від ускладнень хронічних захворювань – 90%,

- 58% – категорії за 45 років, які померли від хронічних захворювань.

Загалом місця відбування покарання характеризуються концентрацією осіб певних груп ризику та людей з асоціальною поведінкою, що є причиною значної кількості захворювань. Відповідно – в таких закладах підвищена ймовірність летальних наслідків від ускладнень захворювань, набутих, у більшості випадків, ще задовго до потрапляння в місця позбавлення волі.

Разом з тим, показник смертності серед засуджених та осіб, узятих під варту, за 2013 рік склав 7,2 на 1000 осіб, які перебували в пенітенціарних установах (разом з особами, які померли в закладах охорони здоров’я, але рахувалися за установами виконання покарань та СІЗО). При цьому загальнодержавний показник смертності, за даними МОЗ України, за аналогічний період становить 14,5 на 1000 населення України.

Прес-служба ДПтС України

версія для друку
Заступник міністра
Чернишов
Денис Вікторович
Розширений пошук »