24 листопада 2017
ДЕРЖАВНА КРИМІНАЛЬНО-ВИКОНАВЧА
СЛУЖБА УКРАЇНИ
01001, м. Київ, вул. Городецького 13
Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2016 р. № 697-р "Питання Міністерства юстиції" Державна пенітенціарна служби України як центральний орган виконавчої влади з 30 вересня цього року припиняє виконання покладених на її функцій і повноважень з передачею їх до Міністерства юстиції України (постанова Кабінету Міністрів України від 18 травня 2016 р. № 343 "Деякі питання оптимізації діяльності центральних органів виконавчої влади системи юстиції").
16.06.2015
Державна пенітенціарна служба України

Факти, висвітлені на сторінках газети «Вєсти» про «vip-тюрми», не відповідають дійсності

На сторінках видання «Вєсти» (випуск № 88 (488) від 26 травня 2015 року) було опубліковано статтю «VIP-тюрьмы: блюда из ресторана, свидания и наркотики». В цьому матеріалі зазначено низку фактів, які свідчать про нібито системні порушення законодавства України з боку співробітників установ, що належать до сфери управління Державної пенітенціарної служби України. Щодо зазначених матеріалів було проведено перевірку, за результатами чого інформуємо про наступне.

Одним із пріоритетів державної політики у сфері виконання кримінальних покарань є приведення умов тримання засуджених та осіб, узятих під варту, до європейських стандартів. На жаль, протягом останніх років система фінансується з Державного бюджету на рівні не більше 45% від потреби, що унеможливлює одночасно здійснити капітальні ремонти житлових приміщень усіх підпорядкованих установ. При цьому вживаються усі можливі заходи для проведення поточних ремонтів, утеплення приміщень із заміною вікон на сучасні металопластикові конструкції, оновлення меблів та облаштування камер для тримання осіб зазначеної категорії.

У Київському слідчому ізоляторі налічується 395 камерних приміщень, з яких лише 35 - багатомісні, тобто розраховані на тримання в них від 15 до 24 осіб.

Станом на 11.06.2015 у багатомісних камерних приміщеннях Київського слідчого ізолятора трималося в середньому по 20 осіб, узятих під варту, що не перевищує кількості, на яку розрахована площа цих камерних приміщень.

Багатомісні камерні приміщення обладнані відповідно до вимог Порядку забезпечення, обліку та експлуатації меблів, інвентарю і предметів господарчого призначення та норм їх забезпечення і експлуатації в установах виконання покарань і слідчих ізоляторах Державної пенітенціарної служби України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 27.07.2012 № 1118/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 30.07.2012 за № 1274/21586 (далі - Порядок).

Розміщення осіб, узятих під варту, та засуджених у Київському слідчому ізоляторі здійснюється відповідно до вимог роздільного тримання, визначеного статтею 8 Закону України «Про попереднє ув’язнення». Переведення таких осіб з камери в камеру здійснюється за рішенням адміністрації установи.

Під час проведення ремонтів камерних приміщень Київського СІЗО суворо дотримуються норми типової камери-моделі, передбаченої Планом організаційно-практичних заходів, спрямованих на модернізацію та покращення діяльності слідчих ізоляторів від 11.02.2013 року.

Громадянин Флетчер Роберт, на якого посилається автор публікації, дійсно утримувався в Київському СІЗО з листопада 2008 по лютий 2015 року. Звертаємо Вашу увагу, що вказана особа була раніше судима, а за час перебування у місцях попереднього ув’язнення Флетчер Р.Т. допустив п’ять порушень установленого режиму тримання, за що притягувався до дисциплінарної відповідальності. Заохочень не мав.

Камери, де утримувався Флетчер Р.Т., розраховані на п’ять осіб кожна, в яких обладнано місця для сидіння, створені умови для роботи з документами, приймання їжі, сну. Також камерні приміщення обладнані меблями, інвентарем і предметами згідно з вимогами Порядку.

Зазначений громадянин був звільнений з-під варти з Київського слідчого ізолятора управління ДПтС України в м. Києві та Київській області на підставі постанови Деснянського районного суду м. Києва від 12.02.2015 під заставу в розмірі 1 020 000 грн.

Тобто, Державна пенітенціарна служба України ніякого відношення до надання неправомірних пільг чи зміни попереднього судового рішення зазначеній особі не має, а створення привілейованих умов тримання та відбування покарання окремим засудженим та особам, узятим під варту, в установах виконання покарань та слідчих ізоляторах недопускається.

Порядок отримання засудженими та особами, узятими під варту, передач (посилок) та грошових переказів у Київському слідчому ізоляторі, як і в інших установах даного виду, здійснюється згідно з вимогами Правил внутрішнього розпорядку слідчих ізоляторів Державної кримінально-виконавчої служби України, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.03.2013 № 460/5, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України від 20.03.2013 за № 445/22977.

З метою недопущення потрапляння до зони, що охороняється, заборонених речей, предметів і речовин в усіх установах відомства, в тому числі й зазначеному слідчому ізоляторі, систематично проводяться обшуки осіб, узятих під варту, та засуджених, які прибувають до установи, посилок та передач, а також огляди громадян та персоналу, який заходить до зони, що охороняється.

Наприклад, за результатами обшуків та оглядів протягом п’яти місяців 2015 року при спробі доставки до Київського слідчого ізолятора було вилучено 2125 гривень; 34,569 гр наркотичних засобів; 49,7 л спиртних напоїв; 48 мобільних телефонів та 15 колючо-ріжучих предметів. У зоні, що охороняється, за цей же період вилучено 2318 гривень, 1522 л спиртних напоїв (браги), 211 мобільних телефонів та 147 колючо-ріжучих предметів.

Надання телефонних розмов засудженим з родичами й іншими особами адміністраціями установ виконання покарань та слідчих ізоляторів здійснюється відповідно до вимог статті 110 Кримінально-виконавчого кодексу України (далі - Кодекс) та пункту другого розділу XIV Правил. Телефонні розмови засудженим надаються за їх письмовими заявами та під контролем представника адміністрації установи.

Відповідно до вимог Кодексу мати при собі мобільні телефони та аксесуари до них мають право лише засуджені, які відбувають покарання у виправних центрах. Право на зберігання та використання портативних персональних комп’ютерів Кодексом передбачено лише для засуджених, які тримаються в дільницях соціальної реабілітації виправних колоній.

З метою реалізації засудженими права доступу до глобальної мережі Інтернет, що передбачено статтею 107 Кодексу, в установах виконання покарань та слідчих ізоляторах створено та функціонують інтернет-класи. Надання засудженим доступу до глобальної мережі Інтернет здійснюється відповідно до вимог Порядку організації надання засудженим до позбавлення волі доступу до глобальної мережі Інтернет, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 01.08.2014 №1275/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 20 серпня 2014 року за № 991/25768.

Щодо вивезення осіб, узятих під варту, та засуджених за межі Київського слідчого ізолятора з метою надання їм необхідної медичної допомоги інформуємо, що такі дії здійснюються виключно за медичними показаннями після огляду працівниками медичної частини слідчого ізолятора та з дозволу керівництва установи.

Харчування осіб, узятих під варту, та засуджених в установах виконання покарань і слідчих ізоляторах здійснюється відповідно до Положення про організацію продовольчого забезпечення у Державній кримінально-виконавчій службі України на мирний час, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 08 червня 2012 року № 850/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 червня 2012 року за № 982/21294. Приготування страв здійснюється з продуктів, передбачених нормами харчування та відповідними нормами замін, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 16 червня 1992 року №336 «Про норми харчування осіб, які тримаються в установах виконання покарань і слідчих ізоляторах Державної кримінально-виконавчої служби, ізоляторах тимчасового тримання, приймальниках-розподільниках та інших приймальниках Міністерства внутрішніх справ» (із змінами). Продукти харчування закуповуються шляхом проведення відкритих конкурсних торгів, інформація про що розміщується на веб-сайті ДПтС України та у відповідних друкованих виданнях.

Також повідомляємо, що відповідно до вимог Порядку взаємодії закладів охорони здоров’я, органів внутрішніх справ, слідчих ізоляторів і виправних центрів щодо забезпечення безперервності лікування препаратами замісної підтримувальної терапії, затвердженого спільним наказом Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства юстиції України, Державної служби України з контролю за наркотиками від 22.10.2012 № 821/937/1549/5/156, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 7 листопада 2012 року за № 1868/22180, замісна підтримувальна терапія передбачена особам, узятим під варту, у слідчих ізоляторах та засудженим у виправних центрах. У 2014 році було забезпечено безперервність надання замісної підтримувальної терапії (детоксикація) 27 особам, які утримувалися в слідчих ізоляторах.

Разом з тим, у медичній частині Київського слідчого ізолятора ліцензія на придбання та використання наркотичних засобів відсутня, у зв’язку з чим такі препарати в медичній частині слідчого ізолятора відсутні та не використовуються.

Зазначені у розміщеній статті факти неправомірної доставки їжі особам, узятим під варту, співробітниками установи підтвердження не знайшли.

Звертаємо Вашу увагу, що керівництво ДПтС України постійно вимагає від персоналу Служби дотримання вимог законодавства України, не приховує випадків його порушення та вживає заходів реагування на виявлені факти корупційних дій співробітників органів та установ. Так, у 2014 році за вчинення корупційних діянь до відповідальності притягнуто 10 осіб з числа персоналу, за п’ять місяців 2015 року – 11 таких осіб. Інформація про роботу в даному напрямку систематично розміщується на відомчому веб-сайті.

Разом з тим, окремо зазначаємо про факти, наведені у цьому ж номері видання «Вєсти» у статті «В Харькове сделали зоопарк, а под Одессой – детский садик».

Інформуємо, що функціонування при установах виконання покарань названих автором статті «дитячих садків» є законними. Так, у структурі Державної кримінально-виконавчої служби України згідно з вимогами статті 141 Кримінально-виконавчого кодексу України (далі – Кодексу) функціонує два будинки дитини, що створені при Чернігівській (№ 44) та Чорноморській (№ 74) виправних колоніях управлінь ДПтС України в Чернігівській та Одеській областях відповідно. Станом на 10.06.2015 в будинку дитини при Чернігівській виправній колонії (№ 44) перебувало 9 дітей віком до трьох років, у будинку дитини при Чорноморській виправній колонії (№ 74) – 34 дитини такого віку.

У будинку дитини при Чернігівській виправній колонії (№ 44) засуджені матері мають можливість проживати разом з дітьми, у будинку дитини при Чорноморській виправній колонії (№ 74) засуджені матері мають можливість вільно відвідувати своїх дітей. У разі залучення засуджених матерів до праці, відвідування ними дітей відбувається у вільний від роботи час.

Особливості тримання інших категорій засуджених, зокрема засудженими чоловіками за злочини, вчинені з необережності, окремо від інших категорій засуджених регулюється положенням частини четвертої статті 92 Кодексу. Для відбування покарання цієї категорії засуджених у структурі Державної кримінально-виконавчої служби України функціонують Кагарлицька виправна колонія управління ДПтС України в м. Києві та Київській області (№ 115), а також відповідні сектори при Машівській (№ 9) та Крюковській (№ 29) виправних колоніях управління ДПтС України в Полтавській області.

Для відбування покарання засудженими жінками за злочини, вчинені з необережності, окремо від інших категорій засуджених, функціонує сектор мінімального рівня безпеки з полегшеними умовами тримання при Орджонікідзевському виправному центрі управління ДПтС України у Дніпропетровській області (№ 79). Станом на 01.06.2015 у цьому секторі відбували покарання 8 осіб.

Пересування засуджених, які відбувають покарання у виправних колоніях мінімального рівня безпеки з полегшеними умовами тримання та дільницях соціальної реабілітації виправних колоній, за їх межами здійснюється згідно з вимогами Інструкції з організації нагляду за засудженими, які відбувають покарання у кримінально-виконавчих установах, затвердженої наказом Державного департаменту України з питань виконання покарань від 22.10.2004 № 205/ДСК, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 05 листопада 2004 року за №1412/10011, та пункту першого розділу XXX Правил внутрішнього розпорядку, тобто у супроводі та під наглядом співробітників установ виконання покарань. Пересування таких засуджених без нагляду поза межами виправних колоній мінімального рівня безпеки з полегшеними умовами тримання та дільниць соціальної реабілітації виправних колоній можливе лише з дозволу адміністрацій установ у зв’язку з виконанням ними роботи або навчанням. Крім цього, без нагляду пересуваються засуджені, які проживають зі своїми сім’ями.

Щодо стану дотримання прав засуджених в Олексіївській виправній колонії управління ДПтС України в Харківській області (№ 25) повідомляємо, що у 2014 році в цій установі мав місце один випадок застосування спеціальних засобів (наручників) до засудженого. У 2015 році в зазначеній установі виконання покарань спеціальні засоби та заходи фізичного впливу до засуджених не застосовувалися. Випадків незаконного застосування до засуджених спеціальних засобів та заходів фізичної сили персоналом Олексіївської виправної колонії (№25) у 2014-2015 роках недопущено. В цілому застосування спеціальних засобів та заходів фізичного впливу до засуджених в установах виконання покарань здійснюється відповідно до вимог статті 106 Кодексу та розділу XX Правил внутрішнього розпорядку.

З метою ресоціалізації засуджених на території установ виконання покарань управління ДПтС України в Харківській області функціонують куточки живої природи, але дикі тварини на даний час в них не утримуються.

При цьому під час перевірки зазначених у статті фактів встановлено, що опубліковані фото (на якому зображене тигреня із засудженими) було зроблено у 2012 році під час відвідування Олексіївської виправної колонії (№ 25) представниками Екопарку «Фельдмана» з тваринами.

Враховуючи вищезазначене, звертаємо Вашу увагу, що викладені у статті факти не відповідають дійсності та дискредитують імідж Державної пенітенціарної служби України. Разом з тим, інформуємо, що Державна пенітенціарна служба України є відкритою для спілкування із представниками засобів масової інформації. Відвідування будь-якої установи надається відповідно до журналістських запитів. В установах Харківської області систематично проводяться Дні відкритих дверей, під час яких бажаючі мають змогу ознайомитися з різними аспектами діяльності відомства та поспілкуватися із засудженими, які на даний час відбувають покарання в місцях позбавлення волі та можуть розповісти про реальний стан справ у слідчих ізоляторах та колоніях.

Просимо представників усіх засобів масової інформації користуватися лише перевіреними фактами та не поширювати недостовірну чи застарілу інформацію з метою недопущення викривлення суспільної думки про установи та дії персоналу Державної пенітенціарної служби України.

Прес-служба ДПтС України

версія для друку
Заступник міністра
Чернишов
Денис Вікторович
Розширений пошук »