14 грудня 2017
ДЕРЖАВНА КРИМІНАЛЬНО-ВИКОНАВЧА
СЛУЖБА УКРАЇНИ
01001, м. Київ, вул. Городецького 13
Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2016 р. № 697-р "Питання Міністерства юстиції" Державна пенітенціарна служби України як центральний орган виконавчої влади з 30 вересня цього року припиняє виконання покладених на її функцій і повноважень з передачею їх до Міністерства юстиції України (постанова Кабінету Міністрів України від 18 травня 2016 р. № 343 "Деякі питання оптимізації діяльності центральних органів виконавчої влади системи юстиції").
23.09.2015
Державна пенітенціарна служба України

Рада Європи презентує "Чотири принципи ефективної в’язниці" –
проведено робочу зустріч з начальниками шести пілотних установ для
обговорення практичної сторони впровадження європейських рекомендацій з
питань менеджменту в’язницями

23 вересня 2015 року завершено презентацію експертами Ради Європи "Чотирьох принципів ефективної в’язниці". Захід проводився в приміщенні апарату ДПтС України у рамках Проекту Ради Європи "Подальша підтримка пенітенціарної реформи в Україні".

У зустрічі взяли участь керівництво Державної пенітенціарної служби України, представники від Міністерства юстиції України, структурних підрозділів апарату ДПтС, керівництво шести пілотних установ виконання покарань, керівний склад управлінь ДПтС України м. Києві та Київській області, Вінницькій, Полтавській і Чернігівській областях.

Проект Ради Європи представляли експерти з пенітенціарних питань Джеффрі Хьюз (Великобританія), Дмитро Ягунов (Україна), Володимир Кебало (Україна).

На кінець проведеного заходу Голова Пенітенціарної Служби Володимир Палагнюк зазначив, що треба розуміти і сприймати загальновизнані європейській стандарти в управлінні в’язницями, відійти від сприйняття цих рекомендацій як нав’язливий багаж, рекомендації повинні сприйматися тим, до чого треба прагнути.

"Засуджені позбавлені лише свободи, ізольовані від суспільства. Ця ізоляція повинна мати місце доти, доки вони перестануть бути небезпечними для суспільства. Для досягнення цього результату ми повинні з ними гідно поводитися", – сказав Голова Служби.

Продовжуючи, Володимир Палагнюк додав, що 25 рекомендацій щодо удосконалення менеджменту в’язницями, про які згадує пан Джеффрі Хьюз, маючи 35 річний стаж роботи в англійській пенітенціарній службі, сприйняті адміністрацією шести пілотних установ. "У разі позитивних результатів щодо їх пілотного апробування, цей досвід буде поширюватися на інші установи в нашій державі", – завершив Голова Служби.

Зранку, відкривав захід перший заступник Голови Служби Петро Лейковський. У своїй вступній промові він згадав про припинену і закриту 27 березня 2015 року Європейським комітетом проти катувань (ЄКПТ) конвенційну процедуру недовіри Україні, що раніше зумовлювалася відсутністю дотриманню прав засуджених, виходячи із зауважень ЄКПТ.

"З 2011 року ми працювали для того щоб переконати ЄКПТ, що в пенітенціарних установах не катують, а умови тримання поліпшуються, що, ми відкриті для суспільства", – розпочав Перший заступник Голови Служби.

Продовжуючи, він додав, що для підтримання такого рівня довіри українській пенітенціарній службі з боку міжнародних інспекційних організацій сьогоднішній проект Ради Європи "Подальша підтримка пенітенціарної реформи в Україні" для нас є своєчасним.

"Про це наголошувалося і 3 липня цього року, коли Голова Служби Володимир Палагнюк з Першим заступником Міністра юстиції Наталією Севостьяновою відкривали проект. У рамках проекту ми працюємо вже третій місяць. Тому хотілося б побачити реальні результати від проекту, які можуть використовуватися на постійній основі.

Ми розуміємо, що Рада Європи нову пенітенціарну установу не побудує з урахуванням європейських стандартів, але послугувати цій справі у якості гуманітарного іміджмейкера нашої Служби можна – за це будемо вдячні. Зі свого боку, ми готові якнайкраще сприймати рекомендації експертів Ради Європи для апробування і впровадження.

Наказом Голови Служби Володимира Палагнюка 31 серпня цього року № 458 визначено шість пілотних установ і чотири пілотних регіони: Білоцерківська (№35), Чернігівська (№44), Надержинщинська (№65) та Стрижавська (№ 81) виправні колонії, Прилуцька і Кременчуцька виховні колонії у Вінницькій, Київській, Полтавській і Чернігівській областях. Особливу увагу звертаю на необхідність максимального сприяння проекту з боку адміністрації Стрижавської виправної колонії (№ 81) і керівництва управління ДПтС у Вінницькій області, із-за якої в 2011 році ЄКПТ відкрила таку негативну процедуру – недовіра Україні у галузі створенню переконливих гарантій дотримання прав засуджених в пенітенціарних установах. Продовжуючи скажу, що ця процедура негативним відлунням у 2014 році відбилася на авторитеті Служби, що зазначалося з боку Міністра юстиції Павла Петренка. Тому є де працювати і треба підтримувати достойний рівень.

Я думаю, що настане час, коли ми будемо будувати і нові пенітенціарні установи за європейськими стандартами, і настане час, коли пенітенціарний персонал буде почувати себе гідним під час служіння державницькій справі за європейськими зарплатами.

Завершуючи свої слова, додам, що дороговказом у подальшому розвитку нашої Служби є Указ Президента України Петра Порошенка від 20 травня цього року №276, яким схвалено Стратегію реформування судоустрою, судочинства та суміжних правових інститутів на 2015 - 2020 роки. Місце Служби в цьому високого рівня документі полягає в необхідності: переходу від карального до реабілітаційного підходу у роботі із засудженими (так звана європейцями практика "динамічної безпеки"), удосконалення внутрішніх інспекцій і управління установами, протидії неналежному поводженню стосовно засуджених, підготовки засуджених до звільнення, і, навчання пенітенціарного персоналу.

Проект Ради Європи охоплює ці завдання. Сподіваюся, що він реально сприятиме служінню громадському суспільству", – завершив Петро Лейковський.

Далі, протягом дня, експерти працювали у робочих групах з керівниками шести пілотних установ для обговорення практичних механізмів впровадження 25-ти рекомендацій управління в’язницями, процедур проведення внутрішніх інспекції і розгляду скарг засуджених, інше.

Необхідно знати!

Експерти пропонують сприйняти і апробувати на практиці в шести пілотних установах "Чотири принципи ефективної в’язниці", що застосовуються у розвинених європейських пенітенціарних системах.

Перший принцип передбачає забезпечення безпечного середовища для співробітників і ув'язнених. Цей принцип потребує доказів, які підтверджують підтримку та обов'язок дотримуватися інтересів ув'язнених, особливо, коли вони найбільше вразливі, запобігання випадкам насильства та знущання. Також він потребує ефективних, добре зрозумілих та справедливих заходів безпеки і дисциплінарних процесів. Цей принцип охоплює такі сфери, як фізична та динамічна безпека, нагляд, процедури розшуку, захист, дисциплінарні заходи та запобігання самогубствам.

Другий принцип передбачає розуміння, що з ув’язненими поводяться ввічливо та поважають їхню людську гідність. Цей принцип включає перевірку умов, в яких тримаються ув’язнені, та ставлення до них з боку персоналу в’язниці. Він охоплює такі сфери, як проживання, гігієна, одяг, харчування, охорона здоров'я і відносини персонал/ув’язнений.

Третій принцип означає, що ув’язнені мають можливість брати участь у цілеспрямованій діяльності. Цей принцип передбачає проведення відповідної цілеспрямованої діяльності, такої як робота, освіта та навчання для всіх ув’язнених шляхом найкращого використання всіх наявних ресурсів. Цей принцип охоплює такі сфери, як освіта, робота, навчання, програми роботи з протиправною поведінкою, релігійна діяльність, фізичне виховання.

Четвертий і останній принцип - ув'язнені готові до реабілітації та виходу на волю. В’язниці відіграють важливу роль у прагненні ув’язнених до реабілітації і зменшенні ризику вчинення повторного злочину. Цей принцип включає в себе підтримку сімейних стосунків, листування, відвідування, телефонні дзвінки, життя на волі, можливості працевлаштування та суспільні зв'язки.

Лінки за темою:

http://www.kvs.gov.ua/peniten/control/main/uk/publish/article/793891 (організаційні документи по проекту ДПтС)
http://www.kvs.gov.ua/peniten/control/main/uk/publish/article/786549
http://www.kvs.gov.ua/peniten/control/main/uk/publish/article/771518
http://www.kvs.gov.ua/peniten/control/main/uk/publish/article/780822
http://www.kvs.gov.ua/peniten/control/main/uk/publish/article/785619 (відкриття проекту)
http://www.kvs.gov.ua/peniten/control/main/uk/publish/article/781136
http://www.kvs.gov.ua/peniten/control/main/uk/publish/article/744978
http://www.ombudsman.gov.ua/ua/all-news/pr/18315-iw-zaxist-prav-lyudini-prioritet-planu-dij-radi-yevropi-dlya-ukraiini-na/

Лінки про візити експертів до установ з 6 по 7 липня 2015 року:

http://www.kvs.gov.ua/peniten/control/main/uk/publish/article/786313
http://www.kvs.gov.ua/peniten/control/main/uk/publish/article/786106

Див. також фото на офіційній сторінці ДПтС України на Facebook.

Управління міжнародної діяльності та
взаємодії із засобами масової інформації
Владислав Клиша, 207 34 36, org@kvs.gov.ua

версія для друку
Заступник міністра
Чернишов
Денис Вікторович
Розширений пошук »