23 травня 2019
ДЕРЖАВНА КРИМІНАЛЬНО-ВИКОНАВЧА
СЛУЖБА УКРАЇНИ
04050, м. Київ, вул. Мельникова, 81
Телефон «гарячої лінії» 364-23-93
14.05.2014
Державна пенітенціарна служба України

Закон України "Про внесення змін до Кримінально-виконавчого кодексу України щодо адаптації правового статусу засудженого до європейських стандартів": перші кроки на шляху реалізації

Відповідно до наказу Міністра юстиції України щодо забезпечення виконання Закону України № 1186-VІІ "Про внесення змін до Кримінально-виконавчого кодексу України щодо адаптації правового статусу засудженого до європейських стандартів", прийнятого Верховною Радою України 8 квітня 2014 року, Головою Державної пенітенціарної служби України С. Стареньким підписано наказ, що регламентує діяльність органів та установ ДПтС України у період приведення відомчих нормативно-правових актів у відповідність із вищезазначеним Законом.

Зокрема у документі йдеться про обов’язкове ознайомлення із положеннями новоприйнятого Закону всього персоналу органів, установ виконання покарань і слідчих ізоляторів Служби, курсантів (слухачів) навчальних закладів ДПтС України, а також усіх засуджених. Відповідні заходи будуть реалізовані шляхом проведення у рамках службової підготовки спеціальних занять для співробітників та курсантів вузів, за результатами чого останні складуть відповідні заліки.

Ознайомлення засуджених із зазначеним Законом України передбачається шляхом розміщення відповідної інформації у відділеннях соціально-психологічної служби, у камерах секторів максимального рівня безпеки, дільницях посиленого контролю, на інформаційних стендах кімнат тривалих побачень та кімнат очікування громадян, а також під час особистого спілкування із засудженими, що буде обов’язково документально зафіксовано.

Закон України "Про внесення змін до Кримінально-виконавчого кодексу України щодо адаптації правового статусу засудженого до європейських стандартів" набрав чинності з 07.05.2014 року і розширює основні права засуджених в установах виконання покарань, регулює особливості відбування покарання засудженими у виді арешту, позбавлення та обмеження волі, а також довічного позбавлення волі, особливості умов тримання засуджених у дільницях соціальної реабілітації, питання залучення засуджених до суспільно-корисної праці, проходження лікування у лікувальних закладах, що не віднесені до відання центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, тощо.

Законом передбачено тримісячний термін на приведення усіх існуючих нормативно-правових актів у відповідність із зазначеним Законом. Однак уже зараз підписаним наказом Голови ДПтС України передбачено ряд заходів, обов’язкових для виконання ще до внесення змін до нормативних актів.

Так найближчим часом у разі відсутності в установі виконання покарань таксофону або стаціонарного телефону у черговій частині установи з виходом на міжміський зв'язок надання телефонних розмов засудженим буде здійснюватися за допомогою рухомого (мобільного) зв’язку. Телефонні розмови, у тому числі під час перебування засуджених у стаціонарних закладах охорони здоров'я, будуть проводитися за їх рахунок, під контролем представника адміністрації протягом дня у вільний від роботи час та поза часом, передбаченим для приймання їжі та безперервного сну. Телефонні розмови надаватимуться засудженим за їх письмовими заявами, в яких зазначається: адреса, телефонний номер абонента та тривалість розмови. Факт надання засудженим телефонної розмови буде фіксуватися у відповідному журналі.

У виправних колоніях мінімального рівня безпеки із загальними умовами тримання, середнього та максимального рівня безпеки для засуджених до позбавлення волі (крім засуджених, які тримаються в дільниці соціальної реабілітації) та довічного позбавлення волі буде обладнано місця для користування у глобальній мережі Інтернет без доступу до послуг електронної пошти, соціальних мереж, сайтів, що пропагують жорстокість, насильство та еротичного або порнографічного змісту. Користування у глобальній мережі Інтернет засудженими здійснюватиметься під контролем представника адміністрації установи виконання покарань та оплачуватиметься з особистих коштів засуджених.

Віднині засудженим до довічного позбавлення волі будуть надаватися тривалі побачення. При цьому керівники установ мають найближчим часом вирішити питання щодо здійснення таких заходів для зазначеної категорії засуджених окремо від інших категорій засуджених з урахуванням статті 92 Кримінально-виконавчого кодексу України.

Направлення засуджених на стаціонарне лікування до закладів охорони здоров’я, що мають ліцензію Міністерства охорони здоров’я України, надають платні медичні послуги та не віднесені до відання центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, буде здійснюватися із забезпеченням ізоляції засуджених від інших осіб, наявності поруч з медичною палатою для засудженого приміщення для особового складу варти, можливості розміщення чатових при вході в медичну палату для засудженого, а також при наявності попереджувальних грат на вікнах медичної палати для засудженого.

Виявлені при застосуванні цих норм Кримінально-виконавчого кодексу України проблемні питання будуть фіксуватися та передаватися у відповідні органи для врахування у розробці нормативно-правових актів, що регламентують діяльність органів, установ виконання покарань і слідчих ізоляторів ДПтС України.

Прес-служба ДПтС України

версія для друку
Розширений пошук »