21 листопада 2019
ДЕРЖАВНА КРИМІНАЛЬНО-ВИКОНАВЧА
СЛУЖБА УКРАЇНИ
04050, м. Київ, вул. Мельникова, 81
Телефон «гарячої лінії» 364-23-93
30.10.2017
Untitled Document

Дні відкритих дверей в установах виконання покарань

День відкритих дверей (далі - ДВД) в установах виконання покарань – це захід з широким залученням родичів і близьких засуджених, громадськості та засобів масової інформації, метою якого є здійснення виховного впливу на засуджених, що сприяє їх ресоціалізації та виправленню.

Зародилася ця традиція в установах Харківської області ще у 2006 році. Метою започаткування подібних заходів стало прагнення зробити установи виконання покарань відкритими для суспільства, гуманізація процесу перевиховання засуджених, а особливо, використання того позитивного впливу, який мають рідні засудженого на процес його виправлення.

Пізніше, починаючи з середини 2013 року, цей досвід було розповсюджено серед установ інших областей України.

У програмі проведення ДВД обов’язково передбачено проведення тематичних виховних та інформаційні годин, концертів тощо.

Далі йде екскурсія, в ході якої відбувається ознайомлення з умовами тримання засуджених (харчуванням, комунально-побутовим забезпеченням), організацією корисного дозвілля засуджених, працевикористанням (умовами праці та відпочинку, порядком нарахування заробітної плати), зі станом медико-санітарного забезпечення засуджених, порядком та підставами застосування передбачених законодавством пільг.

Одночасно керівництвом установи проводиться прийом громадян з особистих питань, на якому, по можливості, вирішуються питання, які турбують засуджених та їх родичів.

Також, запроваджено у практику роботи установ оформлення Книги відгуків, у яку родичі та близькі засуджених, представники громадськості та інші учасники вищезазначених заходів записують свої враження та побажання.

До підготовки та проведення ДВД залучаються всі служби установи з метою належного рівня їх проведення та подальшого висвітлення у ЗМІ.

На сьогодні вже стало доброю традицією проведення вищезазначених заходів в установах виконання покарань України.

Так, протягом ІІІ кварталів 2017 року в установах було організовано та проведено 203 ДВД, якими було охоплено 13 тис. 828 засуджених, залучено 2 тис. 577 їх родичів, 369 представників громадськості, 257 представників органів державної влади та 279 представників релігійних організацій.

У вересні-жовтні 2017 року родичам засуджених, які в цей час відвідали установу виконання покарань, було запропоновано анонімно заповнити підготовлений Управлінням ресоціалізації засуджених та адміністративних стягнень Департаменту пробації Міністерства юстиції України Опитувальник для родичів засуджених.

У вищезазначеному опитуванні взяло участь 793 респондента.

На підставі узагальненої та проаналізованої інформації стало відомо, що 405 (51%) опитаних під час проведення ДВД відвідали установу вперше, 252 (32%) – відвідали установу вдруге, а 137 (17%) – тричі та більше разів.

Інформацію про проведення ДВД отримали від адміністрації установи 327 (41%) опитаних, від засудженого – 399 (52%), з мережі Інтернет – 27 (3%) осіб, 35 (4%) опитаних дізналися про захід випадково.

Під час проведення заходів 90% опитаних родичів засуджених мали змогу зустрітись з начальником установи або його заступником.

Під час візиту до установи 737 (93%) опитаних родичів засуджених отримали інформацію, яка їх цікавила, 10 (1%) – не отримали важливу для них інформацію, 46 (6%) – вказали, що інформації було недостатньо.

На питання «Що Вам сподобалось під час проведення ДВД?» 415 (52%) опитаним сподобалось ставлення персоналу до засуджених; 367 (46%) - ставлення персоналу до родичів засуджених; комунально-побутове забезпечення засуджених (харчування, умови проживання тощо) сподобалось 322 (41%) родичам; організація корисного дозвілля засуджених (можливість навчатися, працювати, займатися спортом, ходити до церкви тощо) сподобалась 313 (39%) респондентам; 5 (1%) осіб – отримали позитивні враження від зустрічі з чоловіком (сином), 43 (5%) респондентам проведений захід не сподобався.

На питання «Що на Ваш погляд необхідно зробити для покращення діяльності установи?» 445 (56%) опитуваних відповіли, що їх все влаштовує, нічого міняти не потрібно; 138 (17%) родичів засуджених вважають, що потрібно покращити умови тримання засуджених (харчування, комунально-побутове забезпечення); 99 (12%) осіб вважають, що слід покращити організацію корисного дозвілля засуджених; 110 (14%) опитаних вказали, що необхідно покращити стан застосування передбачених законом пільг до засуджених; 15 (2%) опитаних обрали всі вищеперелічені варіанти.

Під час проведення ДВД родичі засуджених мали змогу ознайомитись з умовами тримання засуджених (харчування, комунально-побутове забезпечення) – 325 (41%) осіб; ознайомились з організацією корисного дозвілля засуджених – 188 (24%) осіб; ознайомились з організацією працевикористання (умовами праці та відпочинку, порядком нарахування та утримання із заробітної плати) – 97 (12%) осіб; ознайомились зі станом медико-санітарного забезпечення засуджених – 62 (8%) особи; ознайомились з порядком та підставами застосування передбачених законодавством пільг – 83 (10%) особи; зі всім вищепереліченим мали змогу ознайомитись 226 (28%) родичів засуджених.

Вважають доцільним проведення в подальшому ДВД 786 (87%) опитаних родичів засуджених, 29 (4%) вважають проведення Днів відкритих дверей недоцільним, 78 (9%) опитаним було складно відповісти на це питання.

Отже, як показує багаторічний досвід та проведений аналіз, досить корисною є практика вивчення і впровадження кращих традицій проведення зазначених заходів у своїх колег з інших областей, а змістовні та яскраві матеріали на регіональних сайтах свідчать про високий рівень підготовки та відповідальності персоналу установ виконання покарань за їх проведення.

З метою підвищення ефективності діяльності установ виконання покарань Міністерством юстиції України рекомендовано продовжити таку практику вивчення думки родичів засуджених як анонімне анкетування.

Управління ресоціалізації засуджених та адміністративних стягнень

версія для друку
Розширений пошук »