23 квiтня 2019
ДЕРЖАВНА КРИМІНАЛЬНО-ВИКОНАВЧА
СЛУЖБА УКРАЇНИ
04050, м. Київ, вул. Мельникова, 81
Телефон «гарячої лінії» 364-23-93
18.03.2019
Державна пенітенціарна служба України

Представники Адміністрації ДКВС України взяли участь у тренінгу «Комплексне лікування засуджених з психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання опіоїдів з використанням препаратів замісної підтримувальної терапії»

13-15 березня 2019 року працівники Адміністрації ДКВС України, Центрального міжрегіональго управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції, а також державних установ «Бучанська виправна колонія (№85)» та «Київський слідчий ізолятор» взяли участь у триденному тренінгу «Комплексне лікування з використанням препаратів замісної підтримувальної терапії засуджених з психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання опіоїдів».

Тренінг організований міжнародною організацією РАТН у партнерстві із ВБФ «Коаліція ВІЛ-сервісних організацій» в рамках проекту «Заради життя: якісні інтегровані послуги з ВІЛ, туберкульозу та вірусного гепатиту С для людей в конфлікті з законом» («Заради життя»/«Serving Life») за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).

Під час тренінгу Торкунов Олег Миколайович, заступник начальника Адміністрації Державної кримінально-виконавчої служби України з питань дотримання прав засуджених та осіб, узятих під варту, Міністерства юстиції України, виступив з вітальним словом до учасників заходу та поінформував про роль керівництва та персоналу пілотної установи в запровадженні Пілоту та взаємодію з медичними працівниками.

Ігор Куценок, професор психіатрії, Директор Центру досліджень кримінальності та залежних поведінок (Каліфорнійський Університет Сан Дієго, США); Директор Міжнародного центру обміну технологій в галузі залежних поведінок – Україна, презентував підходи до лікування наркоманії в контексті системи правосуддя.

Світлана Долту, магістр громадського здоров’я, міжнародний експерт з охорони здоров’я в тюрмах, ТБ, ВІЛ та наркозалежності; член Ради з попередження та ліквідації дискримінації та забезпечення рівності (Республіка Молдова) презентувала обов’язки медичного та немедичного персоналу в забезпеченні доступу засуджених до ЗПТ та індикатори оцінювання, а також програму зменшення шкоди в установах виконання покарань Молдови.

Дергач Тетяна Анатоліївна, лікар відділу лікувально – профілактичної роботи Державної установи «Центр охорони здоров’я Державної кримінально – виконавчої служби України», детально ознайомила учасників із Наказом ДУ ЦОЗ ДКВС України щодо затвердження протоколу пілотного проекту по ЗПТ в державній установі «Бучанська виправна колонія (№85)».

Також з доповідями та презентаціями перед учасниками тренінгу виступали: Злобинець Михайло Васильович, заступник директора Державної установи «Центр охорони здоров’я Державної кримінально – виконавчої служби України» та Ханюков Євген Васильович, керівник групи впровадження проектів Глобального Фонду для боротьби з ВІЛ, туберкульозом і малярією та «Заради життя» (Serving Life).

Учасники детально обговорили матеріально-технічне забезпечення для реалізації програми ЗПТ, правила отримання, обліку та видачі препарату пацієнтам програми, документацію в рамках Пілотного проекту, моніторинг та звітність.

Проведений тренінг був насичений практичними сесіями та груповою роботою. Учасники порівнювали 15 інтервенцій в запобіганні розповсюдження ВІЛ-інфекції в установах виконання покарань, рекомендовані UNODC, WHO, UNDP, UNAIDS, з комплексним пацієнт-орієнтованим пакетом послуг з 10 інтервенцій, що впроваджується в рамках проекту "Заради життя". Учасники сформували ідеальний пакет послуг для осіб, узятих під варту, та засуджених, а також персоналу пенітенціарних установ, з метою подолання розповсюдження ВІЛ.

Гарячу дискусію серед учасників викликала вправа "Міфи. Правда. Не знаю", а також потенційні ризики на шляху реалізації першого пілоту з ЗПТ в державній установі «Бучанська виправна колонія (№85)». Учасники заходу переглянули та обговорили фільм про програму ЗПТ в тюрмах Молдови.

На закінчення заходу учасники в груповій вправі визначили конкретні кроки для кожної служби на рівні державних установ «Бучанська виправна колонія (№85)» та «Київський слідчий ізолятор» на найближчі 6 місяців реалізації Пілотного проекту. Також було обговорено взаємодію між різними службами та установами виконання покарань, а також недержавними організаціями для ефективної реалізації Пілотного проекту.

Тренінг був завершений заповненням анкети післятренінгової оцінки знань та оцінки проведеного тренінгу. Всі учасники тренінгу отримали сертифікати про успішне закінчення тренінгу.

Довідково:

В Україні впровадження лікувальних програм замісної підтримувальної терапії (далі – ЗПТ) в громадському секторі медицини розпочалося з 2005 року та законодавчу підтримку отримало в 2008 році. Станом на 1 листопада 2018 року даною послугою в громадському секторі медицини було охоплено 11056 пацієнтів, що становить 26,6% від осіб, які офіційно зареєстровані зі встановленим діагнозом.


ВООЗ визначено базові принципи ВІЛ – інфекції для тих, хто вживає наркотики, та одним з них є – ЗПТ для наркозалежних, що вживають опіоїди.

Важливим принципом організації медичної допомоги Державної кримінально-виконавчої служби України є дотримання Європейських пенітенціарних правил, що прийняті Комітетом Міністрів 11 січня 2016 року на 952 – й зустрічі Заступників Міністрів, ІІІ частина яких наголошує:

ув’язнені мусять мати доступ до медичних послуг, які існують у країні, без дискримінації за ознакою їхнього правового становища;

всі необхідні медичні, хірургічні та психіатричні послуги, у тому числі наявні в цивільних установах, мусять бути надані й ув’язненим.

Таким чином, враховуючи актуальність та важливість проблеми споживачів наркотиків та у зв'язку з необхідністю виконання нормативно-правових та законодавчих актів, прийнятих Державою, у тому числі в рамках дотримання міжнародних конвенцій та угод, реалізація Пілотного проекту є необхідним кроком для початку запровадження сталої моделі комплексного лікування наркозалежних ув’язнених, що стає можливим завдяки наказу Міністерства юстиції України від 26 грудня 2018 року №4092/5 «Про затвердження Пілотного проекту «Комплексне лікування з використанням препаратів замісної підтримувальної терапії засуджених з психічними та поведінковими розладами в наслідок вживання опіоїдів у державній установі «Бучанська виправна колонія (№85)».

На виконання наказу Міністерства юстиції України від 26 грудня 2018 року №4092/5 затверджений протокол Пілотного проекту щодо запровадження замісної підтримувальної терапії в ДУ "Бучанська виправна колонія (№85).

Запровадження ЗПТ - одна з ключових інтервенцій, рекомендованих ВООЗ для роботи з наркозалежними пацієнтами. У разі успішної реалізації проекту практику застосування ЗПТ буде використано в усіх установах виконання покарань, тим самим буде забезпечено безперервність надання ЗПТ людям, які вживають наркотики.

Начальник Управління соціально-виховної
та психологічної роботи із засудженими
Адміністрації ДКВС України
Валерій Калівошко

версія для друку
Розширений пошук »