8 квiтня 2020
ДЕРЖАВНА КРИМІНАЛЬНО-ВИКОНАВЧА
СЛУЖБА УКРАЇНИ
04050, м. Київ, вул. Юрія Іллєнка, 81
Телефон «гарячої лінії» 364-23-93
12.11.2019
Державна пенітенціарна служба України

День української писемності та мови в установах ДКВС України

9 листопада 2019 року День української писемності та мови. Це свято було започатковане Указом Президента України від 6 листопада 1997 року № 1241/97.

За православним календарем-це день вшанування пам’яті преподобного Нестора-літописця, письменника, основоположника давньоруської історіографії, першого історика Київської Русі, мислителя, вченого, ченця Києво-Печерського монастиря. Дослідники вважають, що саме з преподобного Нестора-літописця і починається писемна українська мова.

Колись цього дня віддавали до школи дітей. Батьки зі школи йшли до церкви та ставили свічку перед образом преподобного, вірячи, що він допоможе дитині у навчанні. І, що головне, вчитися все життя багато, старанно і завжди. Адже «користь від цього є велика», бо «Хто вчиться змолоду – не зазнає на старість голоду».

Традиційно, в День української писемності та мови покладають квіти до пам’ятника Несторові-літописцю, відзначають найкращих популяризаторів українського слова, заохочують видавництва, які випускають літературу українською мовою, проводять регіональні тематичні конкурси тощо.

Традиційно цього дня всіх українців запрошують написати Всеукраїнський диктант національної єдності і перевірити свої знання з рідної мови. У цьому році диктант писали 8 листопада 2019 року. Новацією 19-го Всеукраїнського радіодиктанту національної єдності, стало те, що учасники змогли майже одразу перевірити свою роботу.

Про це напередодні розповів в ефірі Українського радіо автор диктанту - доцент Київського університету ім. Бориса Грінченка Олександр Авраменко.

«Зазвичай ми отримуємо листи упродовж двох днів, а потім півтора-два тижні команда людей їх перевіряє. Це дуже громіздка робота і складна. І виходить, що люди написали диктант, а десь у грудні ми підбиваємо підсумки. Це вже не так актуально. Тому ми подумали, а чому не зробити так: продиктували текст, взяли невеличку паузу на 3-4 хвилинки, і після цього його перевірити, вивісити на сайт, на екрани. Я озвучу орфограми, пунктограми, усе прокоментую, щоб свято було завершено в цей же день", - розповів Авраменко.

Автор диктанту вважає, що людей, які припустилися кількох помилок, не можна вважати безграмотними.

«Мені журналісти часто закидають, що от, у нас громадяни такі неграмотні, багато людей зробили по дві-три помилки. Люди добрі, не припускаються помилок лише професійні філологи, коректори і автори диктанту! Дві-три помилки, чергування у-в та і-й, десь не помітив окличну інтонацію і замість знаку оклику поставив крапку - це все одно досить високий рівень грамотності. Це як з математикою: чому дорівнює тангенс 45 градусів, не згадає ніхто, окрім математиків. Чому ж усі вирішили, що з мови потрібно ідеально знати усі правила? Дві, три, навіть чотири помилки – це гарний рівень", - переконаний Авраменко.

Минулого року радіодиктант національної єдності всього написали 32 тис. 779 людей (з них без помилок - 313). До них долучилися 1 тис. 586 засуджених.

Цьогоріч до Всеукраїнського диктанту національної єдності долучилося 1 тис. 944 особи. Зокрема, в установах Північно-Східного міжрегіонального управління – 883 особи, Західного – 356, Центрального - 203, Центрально-Західного та Південно-Східного – по 188, Південного – 126.

Крім того, в установах з нагоди зазначеного свята відбулися змістовні заходи, присвячені історії нашого народу.

Управління соціально-виховної та
психологічної роботи із засудженими

версія для друку
Розширений пошук »