ДЕРЖАВНА КРИМІНАЛЬНО-ВИКОНАВЧА СЛУЖБА УКРАЇНИ
04050 , м. Київ, вул. Мельникова, 81
повернутись 
21.11.2018
Державна пенітенціарна служба України

Забезпечення права засуджених на безоплатну правову допомогу

На виконання Меморандуму про співпрацю, який підписано між Координаційним центром з надання правової допомоги, Адміністрацією ДКВС України та Державною установою «Центр пробації», а також реалізації заходів, передбачених рамковою моделлю ефективності реформ пенітенціарної системи та пробації, 20 листопада 2018 року в державній установі «Київський слідчий ізолятор» створено дистанційний пункт доступу до безоплатної правової допомоги засудженим та забезпечено організацію його роботи.

Під час заходу заступником Міністра юстиції Денисом Чернишовим проведено робочу зустріч з директором Координаційного центру з надання правової допомоги Олексієм Банюком, начальником Управління соціально-виховної та психологічної роботи із засудженими Адміністрації ДКВС України Валерієм Калівошко, начальником Центрального міжрегіонального управління з питань виконання покарань та пробації Андрієм Пеховським та керівником державної установи «Київський слідчий ізолятор» Русланом Ромашковим, а також адвокатами з надання правової допомоги з обговорення питань щодо доступу засуджених до правової допомоги, порядку організації проведення такої роботи, складання та узгодження відповідних графіків, розробки та розповсюдження інформаційних матеріалів засудженим, а також проведення спільних комунікативних заходів.

«З 25 жовтня 2014 року засуджені особи набули права на безоплатну вторинну правову допомогу, що передбачає такі види правових послуг, як: захист, здійснення представництва інтересів в судах, складання документів процесуального характеру. За 4 роки регіональними центрами з надання безоплатної вторинної допомоги видано близько 10 тисяч доручень адвокатам для надання безоплатної вторинної правової допомоги засудженим особам, з них близько 2 тисяч доручень – у поточному році», – зазначив заступник Міністра юстиції Денис Чернишов.

Одним із принципів надання безоплатної правової допомоги є її доступність для всіх осіб, які мають право на її отримання. Аби правом на безоплатну правову допомогу могли скористатись особи, які відбувають покарання у вигляді позбавлення або обмеження волі, тримаються під вартою в місцях попереднього ув’язнення, або перебувають на обліку в органах з питань пробації, створені дистанційні пункти доступу до безоплатної правової допомоги. На сьогодні в Україні працюють 126 таких пунктів доступу у приміщеннях уповноважених органів пробації та 26 – в установах виконання покарань.

Загалом упродовж минулого року працівники центрів з надання безоплатної вторинної допомоги здійснили 358 виїздів до установ виконання покарань та понад 1 тис. – до уповноважених органів з питань пробації. Під час виїздів понад 5 тис. осіб отримали консультації та роз’яснення з правових питань.

«Питання, з якими засуджені звертаються до системи надання безоплатної правової допомоги, практично такі ж самі, що порушують інші громадяни. Переважно вони стосуються сімейного, цивільного, житлового права, земельних правовідносин», – зазначив директор Координаційного центру з надання правової допомоги Олексій Бонюк.

Під час проведення зазначеного заходу штатні юристи місцевих центрів з надання безоплатної правової допомоги у місті Києві, а також адвокати, які співпрацюють з зазначеними центрами надали правові консультації та роз’яснення засудженим особам, які перебувають в державній установі «Київський слідчий ізолятор», з порушених ними питань.

В цілому відповідно до спільного плану дій Адміністрації ДКВС України, Державної установи «Центр пробації» та Координаційного центру з надання правової допомоги заплановано утворення та організацію роботи дистанційних пунктів доступу до безоплатної правової допомоги у приміщеннях всіх установ виконання покарань та слідчих ізоляторах з метою надання безоплатної правової допомоги особам, які відбувають покарання у виді позбавлення або обмеження волі, тримаються під вартою в місцях попереднього ув’язнення (відповідно до вимог законодавства та з урахуванням установлених правил внутрішнього розпорядку в зазначених установах).

Крім того, планується залучення працівників центрів для надання безоплатної правової допомоги засудженим до роботи з підготовки засуджених до звільнення в рамках реалізації програм диференційованого виховного впливу на засуджених «Підготовка до звільнення». Одним із важливих напрямів є розроблення та розповсюдження інформаційних матеріалів про права та соціальні гарантії осіб, які відбувають покарання або тримаються під вартою.

Під час зустрічі обговорено також питання щодо перспективи запровадження консультування засуджених через відеозв’язок.


Довідково: Безоплатна правова допомога – правова допомога, яка гарантується державою та повністю або частково надається за рахунок коштів Державного бюджету, місцевих бюджетів та інших джерел.
Сьогодні система надання безоплатної правової допомоги в Україні – це мережа зі 119 центрів з надання безоплатної вторинної допомоги та 432 бюро правової допомоги у всіх регіонах України.
З посиланням на офіційний веб-сайт Координаційного Центру з надання безоплатної правової допомоги: legalaid.gov.ua

Управління соціально-виховної та
психологічної роботи із засудженими

версія для друку
повернутись