ДЕРЖАВНА КРИМІНАЛЬНО-ВИКОНАВЧА СЛУЖБА УКРАЇНИ
04050 , м. Київ, вул. Мельникова, 81
повернутись 
06.12.2018
Державна пенітенціарна служба України

Навчання персоналу формам соціально-виховної роботи із вразливими категоріями засуджених

У рамках реалізації заходів передбачених Меморандумом про співпрацю між Міністерством юстиції України та Благодійною організацією «FREE ZONE», а також на виконання спільного плану дій 3-4 грудня 2018 року в м. Вінниця відбувся перший тренінг-семінар для заступників начальників установ із соціально-виховної та психологічної роботи Вінницької, Житомирської, Хмельницької та Чернівецької областей.

Під час дводенного тренінг-семінару були розглянуті питання щодо дотримання прав засуджених та ув’язнених, подолання стигматизації та дискримінації по відношенню до них, основних принципів зменшення шкоди від вживання ін’єкційних наркотиків серед ключових груп населення, уразливих до ВІЛ, добровільного консультування та тестування, постконтактної профілактики.

Тренер, лікар-епідеміолог Інна Антонюк ознайомила присутніх з нормативно-правовою та законодавчою базою з питань ВІЛ-інфекції в Україні, програмами по зменшенню шкоди та замісної підтримувальної терапії.

Від Адміністрації Державної кримінально-виконавчої служби України в заході взяли участь начальник Управління соціально-виховної та психологічної роботи із засудженими, полковник внутрішньої служби Валерій Калівошко та головний спеціаліст відділу соціально-психологічної роботи із засудженими Ірина Рудніцька.

Крім того, під час заходу було проведено робочу нараду із заступниками начальників установ виконання покарань із соціально-виховної та психологічної роботи Вінницької, Хмельницької та Чернівецької областей, де були обговорені заходи, що передбачені паспортом реформ пенітенціарної системи, підведено підсумки роботи соціально-виховної та психологічної служби установ виконання покарань вищезазначених областей та визначені подальші напрями роботи.

Проведений семінар є першим з п’яти семінарів, що проходять у рамках проекту "Право на гідність: протидія проявам стигми та дискримінації з боку представників правоохоронних органів по відношенню до засуджених та звільнених" за підтримки «100% життя» - Мережа ЛЖВ. Наступні таки заходи відбудуться у місті Львові, Дніпрі, Полтаві та Києві.

Довідково: Особливу значимість набуває питання виправлення і ресоціалізації таких специфічних категорій засуджених, як: неповнолітні, жінки, особи похилого віку, а також особи, які хворі на ті чи інші тяжкі хвороби, що відбувають покарання у виді позбавлення волі.

Окрему категорію засуджених становлять ВІЛ-інфіковані особи, а також ті, що живуть зі СНІДом. Виправлення та ресоціалізація ВІЛ-інфікованих має свої особливості через два додаткових завдання, що стоять перед персоналом установ виконання покарань: по-перше, мотивувати засудженого після звільнення приділяти увагу власному здоров’ю (зокрема, приймати АРВ-терапію після звільнення, у разі такої необхідності, стати на облік до територіального СНІД-центру) та змінити спосіб життя для запобігання передачі інфекції іншим особам, а також власного повторного інфікування.

Про статус ВІЛ-інфікованого можуть знати медичний працівник установи та психолог (у разі, якщо сам засуджений повідомив йому про свій ВІЛ-статус), відповідно саме на них покладена реалізація вказаних вище завдань. Окрім того, з такими особами має проводитись додаткова роз’яснювальна робота щодо збереження власного здоров’я та попередження передачі інфекції іншим особам.

Усі особливості вищеназваних категорій засуджених впливають на специфічність необхідних для формування життєвих зв’язків та, відповідно, вказують на визначальні напрями соціально-виховної роботи з ними.

За даними Європейського центру з профілактики та контролю захворюваності, три чверті нових випадків зараження на ВІЛ/СНІД у Європі приходяться на Україну та Росію. В Україні у 2010 році кількість таких нових випадків серед населення становила 9500, у 2017 році - 15800, у 2018-му - 14797 (з них 1975 дітей у віці до 14 років).

Згідно з останніми даними Центру охорони здоров'я Державної кримінально-виконавчої служби, серед загальної кількості осіб, які перебувають у місцях позбавлення волі, яка становить понад 56 тисяч осіб, близько 3 900 осіб заражені ВІЛ-інфекцією, що складає майже 7%.

Управління соціально-виховної та
психологічної роботи із засудженими

версія для друку
повернутись