Управління Державної пенітенціарної служби України
у Тернопільській області
46006 м. Тернопіль, вул. Стаднікова, 40-a
Також дивіться новини www.facebook.com/kvs.gov.ua *** Номер телефону "гарячої лінії" управління ДПтС України у Тернопільській області (0352) 52-22-02 ***
31.07.2012
istor_chortkiv

Чортківський слідчий ізолятор

 Історична довідка

Загальний вигляд Чортківського СІЗО

Після першого поділу Польщі в 1772 році м. Чортків увійшов у склад Австро-Угорської імперії. В 1867 році м. Чортків поміняв свій статус із окружного міста — став повітом. На цей час тут було побудовано канцелярію старости, суд, пошту, створено поліцію та окружну раду. Замість того, щоб життя селян полегшилося, австро-угорські чиновники навпаки обклали обездолених новими великими податками. Із цим не змогли миритися селяни, а тому вони піднялися на боротьбу проти гнобителів. На придушення Чортківського заворушення та повсталих сільських громад уряд вислав значні військові сили, яким вдалося приборкати бунтівників, а їх ватажків ув'язнити. Не зважаючи на каральні дії, повсюди не стихали страйки, наростав революційний рух. Тому виникла потреба у будівництві тюрми у м. Чорткові, де б відбували покарання бунтівники. З приводу цього було проголошено три укази імператора Франца - Йосифа: 1879р., 1883р., 1894р.
Перший камінь Чортківської тюрми був зложений у 1898 році. Будівництво тривало три роки і завершилось  у 1901 році. Першим її начальником став угорець Янош Квабер.
Під час 1-ої світової війни частина приміщення була використана російським командуванням під госпіталь, але коли австрійська влада знову відновилася, то в приміщені тюрми засідав військовий трибунал.
В часи ЗУНР тюрма пустувала, в 1920-39рр. була заповнена в'язнями на половину.
Під час захоплення Тернопільської області фашистською Німеччиною в 1941 році у тюрмі відбували покарання радянські військовополонені, а з 1944 року контингент в'язнів змінився, і тут вже відбували покарання німецькі полонені.
Після закінчення війни тюрма перейшла в руки НКВД. З метою ведення слідчих дій частину тюрми було відведено під слідчий ізолятор, який з плином часу розростався і в 1965 році на місці старої тюрми було створено слідчий ізолятор, який працює і по сьогоднішній день.

Структура персоналу установи  (служби, їх завдання).

Відділ режиму та охорони: забезпечує організацію охорони та нагляду за особами, які  утримуються  у  слідчому  ізоляторі.
Група соціально - виховної та психологічної роботи: безпосередньо забезпечує оптимальні умови відбування  покарання у вигляді позбавлення волі і  проведення  із  ув’язненими  та  засудженими  соціально - виховної та психологічної роботи, спрямованої на формування у них правослухняної поведінки і стимулювання становлення на життєву позицію, яка відповідає соціальним нормам.
Відділ інтендантського та господарського забезпечення: забезпечує належні комунально - побутові   умови  особам,  які  утримуються  у  слідчому  ізоляторі, а  також  організовує  продовольче  забезпечення  даної  категорії  осіб.
Сектор по роботі з особовим складом: забезпечує якісний добір, розстановку і професійну  підготовку  кадрів.
Пункт охорони здоров’я: організація медико-санітарного забезпечення осіб взятих під варту та засуджених.
Оперативна група:  відповідає за недопущення серед осіб, які утримуються у слідчому ізоляторі втеч, самогубств, проносу на територію слідчого ізолятора колючо-ріжучих предметів, засобів радіо -  та мобільного зв’язку, та дотримання антикорупційного законодавства співробітниками установи.
Група по контролю за виконанням судових рішень: здійснює контроль за строками тримання в слідчому ізоляторі осіб, узятих під варту в порядку обрання запобіжного заходу, за своєчасним звільненням засуджених із слідчих ізоляторів, направляє в суди матеріали на умовно-дострокове звільнення засуджених, про заміну покарання більш м’яким та ін.
Група інженерно – технічних засобів охорони та зв’язку: контроль за  дотриманням особовим складом слідчого ізолятора правил та заходів безпеки при експлуатації інженерно-технічних засобів охорони та зв’язку, під час роботи з електроприладами. Введення в експлуатацію нових технічних засобів, ведення обліку спрацювання засобів виявлення на об’єкті, що охороняється.
Юридична група: бере участь у розробленні документів правового характеру, представляє інтереси, від імені начальника СІЗО за його дорученням в судах різних інстанцій, веде контроль за дебіторською заборгованістю, також до завдань належить систематизація облікової діяльності по договірній та претензійно – позовній роботі.
Група з мобілізаційної роботи та цивільної оборони: розробляє плани цивільної оборони. Розробляє  систему оповіщення працівників установи на випадок виникнення надзвичайних ситуацій. Створює сили для ліквідації наслідків НС та  забезпечує їх готовність до практичних дій.
Група з охорони праці: здійснює систему правових, організаційно – технічних, санітарно – гігієнічних і соціально – економічних заходів, спрямованих на запобігання нещасним випадкам, професійним захворюванням, аваріям в процесі праці.
Фінансовий відділ: забезпечує обмін і контроль поступаючих грошових коштів, товарно-матеріальних цінностей та основних засобів.

 
Житлово - побутові умови

  Будівлі та споруди

Загальна площа земельної ділянки установи 1150 м2, в тому числі:

-житлова – 231.8 м2;
-виробнича – 466.1 м2;
-господарча – 246.7 м2.

У Чортківському СІЗО функціонує газова котельня, в якій знаходиться п’ять котлів, що дає змогу опалювати всі об’єкти СІЗО.
Водопостачання проводиться цілодобово від міських мереж. Між Чортківським СІЗО та Чортківським міським водоканалом укладена угода терміном до 2012 року на водопостачання та водовідведення стічних вод.
В установі є два резервних джерела постачання питної води на випадок тимчасової відсутності централізованого постачання, в період перехлорації міської водомережі. Їхня ємність 50 м3 та 75м3.
На балансі Чортківського слідчого ізолятора знаходяться слідуючі будівлі і споруди:
- режимний корпус 1906 року побудови. Стан будівлі задовільний. В 2005-08 рр.   в режимному корпусі проведено капітальний ремонт покрівлі,  в 2004-06 рр. – капітальний ремонт системи опалення, в 2008 році капітальний ремонт внутрішньої мережі системи каналізації, в 2004-06 рр. капітальний ремонт камер, в 2007-08 рр. проведено переобладнання приміщень рентген-кабінету, встановлена нова рентгенівська апаратура. Щорічно проводиться поточний ремонт внутрішніх приміщень режимного корпусу. В 2011 році проведено капітальний ремонт приміщення м’ясо-рибного цеху їдальні, закінчується капітальний ремонт приміщення для миття столового та кухонного посуду. Варочний  цех у їдальні потребує капітального ремонту. Необхідно провести заміну віконних блоків в камерах.

Підсобне господарство

Установою створено підсобне господарство, під яке виділено 2 приміщення загальною площею 112 кв. м. та утримується на даний час 38 голів свиней.

Виробнича діяльність

На територій СІЗО  розміщується деревообробний цех. Основною продукцією якого є дверні та віконні блоки, ліжка, вироби на замовлення церкви.  

Житлові умови для осіб, взятих під варту та засуджених.

У Чортківському СІЗО для утримання осіб, взятих під варту облаштовано 60 камер, та одне спальне приміщення для засуджених господарської обслуги. Їхня загальна площа становить – 1028.8 м2, спальних місць –  383.

Організація загальноосвітнього навчання в установі.

На виконання Розпорядження голови Чортківської районної ради від 14 серпня 2006 року № 79 та спільного наказу начальника Чортківського районного відділу освіти та  начальника Чортківського СІЗО від 19.08.2006 року № 144/190 в Чортківській загальноосвітній школі інтернат І – ІІІ ступенів Чортківської районної ради Тернопільської області функціонують вечірні класи з заочною формою навчання при Чортківському СІЗО.
Вечірні класи складаються з двох окремих навчальних кабінетів, які розташовані на 3 поверсі режимного корпусу установи.  Кожний клас розрахований на 10 учнів,  у наявності є 10 шкільних парт, 20 стільчиків,  дві шкільні дошки, забезпечені телевізором та DVD.
Адміністрацією установи здійснюється  постійний облік осіб, взятих під варту та засуджених, які не мають встановленого освітнього рівня, такі особи  першочергово зараховуються   на навчання до загальноосвітньої школи.
Для забезпечення навчального процессу установу  відвідують  11 вчителів.  Викладають слідуючі предмети: фізика, хімія,  біологія, алгебра та геометрія, українська мова та література, зарубіжна література, географія, англійська мова, історія України та всесвітня історія.    Бібліотека вечірніх класів складається з  199 підручників, що дає  змогу у повній мірі забезпечити навчальний процес  серед осіб, взятих під варту та засуджених. Вчителі Чортківської загальноосвітньої школи – інтернат залучаються  до проведення позакласної роботи з державницько-патріотичного виховання осіб, взятих під варту та засуджених.

Умови для організації соціально – корисної зайнятості засуджених.
Виховна робота  iз засудженими проводиться у відповідності до вимог наказу ДДУПВП № 192 від20.09.2000 року   «Про затвердження нормативно-правових актів з питань  тримання і поведінки осіб, узятих під варту, і засуджених у слідчих ізоляторах Державного  департаменту України з питань виконання покарань».
Виховна робота з особами, які тримаються у слідчому ізоляторі, спрямована на підвищення їх культурно-освітнього рівня, дотримання ними законів, виконання вимог правил поведінки та режиму тримання.
Здійснюється у формі групових та індивідуальних бесід, інформацій на морально-етичні, правові, природознавчі, наукові, релігійні та інші теми, шляхом ознайомлення з періодичними виданнями, користування художньою літературою, перегляду телепередач та прослуховування радіопередач.
Виховні заходи серед осіб, які тримаються у слідчому ізоляторі, здійснюються в камерах. Камери слідчого ізолятора та приміщення карцерів радіофіксуються. Трансляція радіопередач здійснюється під контролем адміністрації і згідно з установленим розпорядком дня.
Особи (віком від 14 до 35 років), узяті під варту, мають право отримувати психолого-       педагогічну допомогу спеціалістів соціальних служб для молоді.
З метою покращення виховної роботи із особами взятими під варту та засудженими, у Чортківському слідчому ізоляторі створена радіо - телекомунікаційна система. За допомогою даної системи проводяться лекції на морально-етичні, духовні та правові тематики, здійснюється  богослужіння з церкви Святого Апостола і Євангеліста Івана, яке транслюється, серед осіб взятих під варту та засуджених. До радіо комунікаційної мережі під’єднані усі камери режимного корпусу установи.
Для  проведення виховних заходiв з засудженими до довiчного позбавлення волi, проведення тестування даної категорiї засуджених в установi обладнано  окрему камеру в секторi максимального рiвня безпеки.
Особлива увага працівниками служби звертається  на виховну роботу  з неповнолітніми  ув’язненими та засудженими, що утримуються в СІЗО. З першого дня з кожним  новоприбулим неповнолітнім проводиться бесіда ознайомчого  характеру, роз’яснюються  правила внутрішнього розпорядку. На кожного неповнолітнього, заводиться картка індивідуального спостереження, куди щомісячно вноситься результати спостережень. До виховної роботи із неповнолітніми постійно залучаються представники державних, громадських та релігійних організацій, з якими укладено угоди про співпрацю. Для неповнолітніх, ув’язнених  не менше  три рази на тиждень демонструються відеофільми, які мають виховне значення, а також проводиться перегляд телевізійних передач.
На території слідчого ізолятора функціонує спортзал, для занять спортивними іграми засуджених господарської обслуги та неповнолітніх. Фізкультурно – виховні заходи  із даною категорією осіб, проводиться згідно  затвердженого плану проведення фізкультурно – оздоровчих та  культурно – виховних заходів. Із засудженими та неповнолітніми проводяться змагання із спортивних ігор з шашок, настільного тенісу, футболу.
Згідно підписаної угоди та плану здійснюється співробітництво між Чортківським СІЗО та  Чортківським районним центром фізичного здоров’я населення «Спорт для всіх».  Центром здійснюється профілактична та організаційна робота  спрямована на формування здорового способу життя засуджених.
Для проведення виховної роботи із ув’язненими та засудженими  неповнолітніми залучаються працівники Чортківського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, та спеціалісти служби у справах неповнолітніх при Чортківський РДА.

Медико – санітарне забезпечення

Відповідно  до статті 11 Закону України "Про попереднє  ув'язнення" медичне обслуговування,  а  також  лікувально-профілактична та протиепідемічна робота організовується  згідно  з  вимогами  чинного  законодавства  України  про  охорону  здоров'я,  а також наказу Державного департаменту України з питань  виконання покарань та Міністерства охорони здоров'я України від 18  січня   2000   р.   N   3/6    "Про  затвердження  нормативно-правових актів з питань медико-санітарного забезпечення  осіб,  які  утримуються  в слідчих ізоляторах та виправно-трудових  установах  Державного  департаменту  України  з  питань  виконання  покарань",   зареєстрованого  в  Міністерстві  юстиції  України.
            9  березня  2000  року  за N 143/4364. для цього в слідчому ізоляторі  функціонує пункт   охорони здоров’я. Організація медико-санітарного забезпечення заарештованих та засуджених покладена на пункт охорони здоров’я  СІЗО.

 Організація харчування осіб взятих під варту та засуджених.

Харчування в установі проводиться згідно вимог наказів за нормами. Продукти на склад приймаються з сертифікатом якості, використовуються раціонально, зберігаються в належному стані. Основні продукти харчування, такі як борошно, крупи, риба, м’ясопродукти, цукор, заготівля картоплі та овочів поставляються централізовано. Якість приготовленої їжі задовільна.
Заборгованість по розрахункам за закупівлю продуктів харчування відсутня.
Площа їдальні для осіб взятих під варту та засуджених становить 131.4 м2, з них:

- варочний цех – 81м2. В ньому знаходиться 2 парових котли марки КП-250, 1981 року випуску, та 2 котли парових марки КП-160 1972 року випуску. Плити електричні ПЕ-051 – 1 шт. та ПЕ-017 – 2 шт. з 1985 року випуску (поверхня розігріву 0.5 м2 та 0.6 м2 відповідно). Холодильники  “Дніпро” – 2 шт. – 1981 року випуску. Також у варочному цеху знаходиться 2 газові плити “Норд” чотирьох комфортні – 2004 року випуску. 2 котли 250л. та 350л. на тверде паливо (дрова, вугілля) – як резервне джерело приготування їжі.
-  посудомийка – 12 м2;
-  м’ясо-рибний цех – 9.6 м2;
-  хліборізка – 9.6. м2;
-  комора для зберігання сухих продуктів – 9.6 м2;
- овочерізка – 9.6 м2. В овочерізці знаходиться картоплечистка МОК-125 – 1978 року випуску. Потужність її становить75 кг/год. Овочерізка марки МРП – 1 шт. – 1985 року випуску. Потужність її складає 150 кг/год.
Дільниця для випічки хліба становить 120 м2. В ній знаходиться машина для виготовлення тіста А2-ХТМ-330 в кількості 1 шт. 2001 року випуску. Її потужність становить 50 кг/год. шафа пекарська ШПЄ-2 – 2 шт. – 2001 року виготовлення. Потужність даного агрегату становить 36 кг. за 75 хв., 4 випічки хліба за добу.
Загальна площа їдальні для засуджених залишених для господарського обслуговування СІЗО складає 12 м2.

 Умови для задоволення релігійних потреб та проведення духовно просвітницької роботи.

Згідно вказівки Держдепартаменту України від 11 серпня 1999 року № 5/1-101 та відповідно до Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації» з метою проведення духовно-просвітницької роботи з ув’язненими та засудженими, що утримуються  у Чортківському СІЗО адміністрацією установи  заключені договори про співпрацю з такими релігійними організаціями:
1. Українською Греко-католицькою церквою в особі канцлера Бучацької єпархії УГКЦ.
2. Євангельська церква «Христос для всіх».

Проведення свткових заходів з ногоди свята Миколая

Плідна співпраця між Чортківським слідчим ізолятором та УГКЦ дала свої результати, а саме 26.02.2007 року на ім’я правлячого Єпископа Бучацької Єпархії УГКЦ Владиці Іринею Білику було відправлено прохання на дачу богословення на будівництво храму УГКЦ на території Чортківського слідчого ізолятора, яке було отримано того ж дня. 07.03.2007 року було отримано повідомлення, що Єпархіальне Управління Бучацької Єпархії УГКЦ  дає благословення згідно пропозиції все чеснішого отця – капелана Павла Менлі, щоб церква на території слідчого ізолятора була присвячена Святому Апостолу і Євангелисту Івану, пам’ять якого вшановуємо 9 жовтня. 16.04.2007 року на території установи було освячено з Ласки Божої і благословення правлячого Архієрея Бучацької єпархії УГКЦ Преосвященного Влидики Іринея  (Білика), ЧСВВ, наріжний камінь під будівництво Церкви Святого Апостола Івана. Зусиллями адміністрації СІЗО та представниками УГКЦ закладений наріжний камінь.
Капеланом установи отцем Андрієм Лемчуком  щонеділі, та на великі релігійні свята   проводяться богослужіння у церкві, здійснюється трансляція кінофільмів морально-етичного та духовного спрямування для засуджених, які відбувають покарання в установі, проводять обряди, сповіді, причастя, хрещення серед осіб, що утримуються в установі, надають віруючим літературу релігійного характеру та проводять душпастирські бесіди.
Відповідно до програм диференційованого виховного впливу священнослужителі УГКЦ приймають активну участь у програмі «Духовне відродження». Проводять лекції на морально-етичні та духовні тематики роз’яснюють норми канонічного права, транслюють кінофільми.
Також постійно проводиться організаційні та культурно - масові заходи серед   засуджених, які утримуються в слідчому ізоляторі, з нагоди Різдва Христового, Великодня, дня Святого Миколая.
Безпосередня співпраця проводиться з Євангельською Церквою «Христос для всіх».  Представниками церкви щонеділі, для засуджених господарської обслуги  та неповнолітніх ув’язнених і засуджених, проводяться лекції на морально-етичні та релігійні  тематики, забезпечують проведення трансляції фільмів морально - етичного та духовного спрямування із засудженими, які відбувають покарання в установі та надають літературу релігійного змісту.
Представники  церкви постійно приймають участь у культурно – виховних заходах які проводяться адміністрацією установи: з нагоди Міжнародного жіночого дня    8 – го березня,  Міжнародного дня захисту дітей, дня Святого  Миколая.

 Інформація про співпрацю з громадськими організаціями.

Для забезпечення  виховного  процесу серед ув’язнених та засуджених які утримуються в установі  адміністрацією слідчого ізолятора, було укладено  угоду про співпрацю  з  Всеукраїнським культурно – просвітницьким центром «Нове життя». Представниками ВКПЦ,  здійснюється   соціально - психологічне  консультування  молоді , що утримується   у  Чортківському слідчому ізоляторі  у Тернопільській області. Дана робота проводиться у формі індивідуальних бесід, із групами ув’язнених та засуджених, та проведення лекцій через радіомережу установи.
Представниками центру  здійснюються  заходи  з питань профілактики  негативних явищ  серед осіб взятих під варту та засуджених , що утримується  в установі на   такі тематики, як: проблеми алкоголізму, тютюнопаління, наркоманія, суїцид.
Також представники центру проводять в установі  концертні,  просвітницькі програми   із ув’язненими та засудженими які утримуються у Чортківському СІЗО, читають лекції на морально – етичні  тематики, забезпечують проведення трансляції фільмів морально – етичного та духовного спрямування, надають літературу  морально – етичного та просвітницького  змісту, сприяють розповсюдженню спадщини та культурних цінностей України. Працівники центру щонеділі проводять культурно – просвітницькі заходи в установі.

версія для друку
Начальник управління
Шацький
Андрій Петрович
Розширений пошук »