Управління Державної пенітенціарної служби України
у Житомирській області
10001 м. Житомир, вул. М. Грушевського, 91
Також дивіться новини www.facebook.com/kvs.gov.ua
20.07.2012
istorucnui_almanah

ІСТОРИЧНИЙ АЛЬМАНАХ

Пенітенціарна система Житомирщини бере свій початок з часів правління імператриці Катерини ІІ, коли в місті Бердичеві була збудована перша пересильна тюрма. У 1904 році було закладено фундамент Житомирської тюрми,

у 30-ті та післявоєнні роки утворені Житомирська, Коростенська і Райківська виправні колонії, Нізгурецький лікувально-трудовий профілакторій, створені кримінально-виконавчі інспекції.
Зі зміною положень чинного законодавства, моделі розвитку пенітенціарної системи змінювалась і назва органів та установ Житомирщини. Управління Департаменту у Житомирській області засновано на базі відділу виправно-трудових установ УВС у Житомирській області у зв’язку з виходом у 1998 році Головного управління виконання покарань з підпорядкування МВС України. У 2003 році, напередодні 5-ти річчя утворення Державного департаменту України з питань виконання покарань, введено в дію нову адміністративну будівлю управління.
Сьогодні управління Департаменту у Житомирській області у своєму підпорядкуванні має п’ять установ виконання покарань закритого та одну установу відкритого типу, 25 підрозділів кримінально-виконавчої інспекції.
У різні роки кримінально-виконавчу систему Житомирщини очолювали: підполковник внутрішньої служби Оганов Арам Леонович , підполковник внутрішньої служби Лізунов Мирон Васильович, підполковник внутрішньої служби Остапчук Микола Федорович, полковник внутрішньої служби Кириченко Іван Йосипович, полковник внутрішньої служби Столяр Іван Петрович, полковник внутрішньої служби Загородній Віталій Мусійович, полковник внутрішньої служби Кулічук Микола Михайлович, полковник внутрішньої служби Войцехівський Микола Іванович, полковник внутрішньої служби Мазуревич Василь Франкович, генерал-майор внутрішньої служби Сисоєв Сергій Сергійович, полковник внутрішньої служби Мошківський Віктор Віталійович.

Начальники управління:

1961-1964
підполковник вн.сл.
Оганов Арам Леонович

1964-1965
підполковник вн.сл.
Лізунов Мирон Васильович

1965-1979
підполковник вн.сл.
Остапчук Микола Федорович

1979-1983
полковник вн.сл.
Кириченко Іван Йосипович

1983-1985
полковник вн.сл.
Столяр Іван Петрович

1985-1995
полковник вн.сл.
Загородній Віталій Мусійович

1995-1999
полковник вн.сл.
Кулічук Микола Михайлович

1999-2001
полковник вн.сл.
Войцехівський Микола Іванович

2001-2005
полковник вн.сл.
Мазуревич Василь Франкович

2006-2010
генерал-майор вн.сл.
Сисоєв Сергій Сергійович

Примітка : в ході доопрацювання історичних матеріалів було встановлено, що в 1914 році в губернії існував Губернський тюремний комітет (м. Житомир, вул.Бульварна , 10/29). Віце-президентами цього комітету були начальник краю, Архієпископ Волинський і Житомирський, губернатор, прокурор Київської судової палати. По цій же адресі була зареєстрована і «Волинська тюремна інспекція».
Також встановлено, що у 20-і роки в регіони функціонував «Волинський окружной дом принудительных работ», «Бердичевский уездный дом общественных принудительных работ ».
Також було встановлено приблизні періоди, згідно яких можливо відслідкувати розвиток пенітенціарної системи регіону, а саме :

 • 19 століття - по жовтень 1917 (царський період). Створення перших установ виконання покарань.
 • грудень 1917- травень 1918 ( період використання царського персоналу в тюрмі)
 • травень 1918 - квітень 1919 ( утворення «карательних отрядов», заміна на новий тюремного персоналу, утворення нових видів УВП – тюрми, «карательно-лечебние заведения, арестние помещения», інш.)
 • квітень 1919 – жовтень 1922 ( період утворення паралельних структур УВП – при Наркомюсті та НКВД)
 • жовтень 1922 – квітень 1930 ( перехід кримінально-виконавчої системи у підпорядкування Главного управления местами заключения «ГУМЗ», інш.)
 • 1930 – 1941 рік ( при Раді Народних Комісарів СРСР утворено Управління лагерей ОГПУ СССР. ЦИК и СНК СССР видав постанову щодо передачі виправно-трудових колоній, які знаходились у підпорядкуванні НКВД, до Народних Комісаріатів юстиції республік «НКЮ»)
 • 1941 рік - рішення про звільнення та направлення у діючу армію засуджених (ув’язнених)
 • 1943 – 1945 (формування нового тюремного персоналу, липень 1945 р. - амністія )
 • 1945 – 1953 (відтворення установ, інш.)
 • березень 1953 ( Рада Міністрів СРСР прийняла рішення про передачу у підпорядкування Міністерства юстиції СРСР виправно-трудових лагерей і колоній з усіма службами, підрозділами і місцевими структурами. Згідно постанови Ради Міністрів від 28 березня 1953р. « Главное управление лагерей» виведено із складу МВД СРСР і передано у підпорядкування МЮ СРСР)
 • 1954 – ЦК КПРС затвердив нове Положення «О политических органах ГУЛАГа МВД СССР »

Разом з тим встановити будь-яку конкретну інформацію, що стосується питань кількості УВП, СІЗО тощо, системи контрольних органів, заходів соціального характеру, чинних нормативно-правових актів, фото ілюстрацій, статистичних даних та іншу необхідну історичну інформацію періоду 20-50 років ХХ століття об’єктивно неможливо через :
- передачу з архіву УМВС України в Житомирській області до центральних архівних фондів МВС України архівних документів (перелік переданих документів додається).
- зберігання окремих документів, які мають історичний інтерес, в архіві УСБУ , до якої через відсутність дозволу доступу не має.

версія для друку

Розширений пошук »